Do veřejné prezentace kvalitních výstavních exponátů na EXPONETU přispěli už filatelisté z padesáti zemí. Dnes si jich tak mohou zájemci v klidu domova prohlížet už 738 (průměrný počet listů na jeden exponát je 85) a navíc 34 exponátů z filatelistické literatury. Celkový počet vystavených rámů je neuvěřitelných 4.217!
Exponát číslo 770 s názvem Zakarpatská Ukrajina 1945 – pretlač 1. a 2. vydanie, vystavil přední slovenský odborník na tento region Martin JURKOVIČ. Rozhodnutí Národní rady Zakarpatské Ukrajiny z ledna 1945 přetisknout všechny zbylé maďarské známky dostaly za úkol tiskárny Földesi v Užhorodě (20. 2. 1945 – tzv. 1. vydání), a tiskárna LITO–LAM, rovněž v Užhorodě (20. 3. 1945 – tzv. 2. vydání). V exponátu je rozvinuta badatelská práce nad oběma vydáními, matrice, typy, umístění typů v přetiskové matrici na 10 známkových polí. Nechybí ani zajímavé doklady použití v poštovním provozu. Pěkná prezentace slovenské filatelie.
Poštovny okresu Český Brod (exponát číslo 771) jsou možná pro některé naše sběratele překvapením, neboť je vystavuje Jaroslav PETRÁSEK z Českého Brodu, hlava naší olympijské filatelie. Vzácný filatelistický materiál, důkladný a přesný odborný popis, a navíc i ručně kaligraficky provedený popis listů dělají z tohoto jednorámového exponátu příklad pro kolegy v dalších okresech České republiky.
Poslední zatím zařazený exponát s číslem 772 má název: ČSR 1945–46: Obnovování poštovního provozu a definitivní vydání nových celin. Vystavovatelem je člen předsednictva Svazu českých filatelistů a známý pražský aukcionář Milan ČERNÍK. Návštěvníkům EXPONETU představuje na sedmi výstavních rámech příklady snad všeho, co je možné o tomto rušném období u celin shromáždit. Sympatické jsou např. autentické, poštou prošlé celiny s originální, ručně provedenou „znárodňovací úpravou“. A to zvláště dnes, kdy nám stále ještě pilně přibývají „revoluční přetisky“ z té doby (např. Hodonín prokazatelně žádný revoluční přetisk nikdy neměl, a dnes jsou uváděny čtyři!). Pro kvalitu obsahu a zpracování je Černíkův celinářský exponát pro období roku 1945 nezastupitelný. Dobrá věc se chválí sama; přesvědčte se na webových stránkách www.exponet.info.
Komentář připravil Josef Šolc